Glavni ciljevi operacije ALTHEA

- Podrška kolektivnoj i kombiniranoj obuci Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OS BiH), pomoću koje im se pomaže u napredovanju ka dostizanju standarda NATO-a;
- Odvraćajuće djelovanje i trajno ispunjavanje odgovornosti za vršenje funkcije navedene u Aneksima 1A i 2 Dejtonskog/Pariskog sporazuma (Opći okvirni sporazum za mir u BiH);
i - Doprinos očuvanju sigurnog i stabilnog okruženja u Bosni i Hercegovini (BiH), u skladu sa svojim mandatom, i ispunjenje glavnih zadataka iz Plana implementacije misije OHR-a i Procesa stabilizacije i pridruživanja (SAP).

Mandat EUFOR-a

Mandat EUFOR-ove operacije Althea sastoji se iz dva dijela, izvršnog i neizvršnog. Izvršni mandat dodjeljuje Vijeće sigurnosti UN-a, a misija EUFOR-a potom se određuje na osnovu Zajedničkog akcionog plana Vijeća za vanjske poslove EU koji sadrži Izvršni dio koji se izvodi iz Vijeća sigurnosti UN-a (Podrška vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja). On sadrži i Neizvršni dio (Podrška kolektivnoj i kombiniranoj obuci OS BiH). Ovako se pomaže BiH u napretku da od onoga kome je sigurnost pružana postane pružalac sigurnosti.

Rezolucijom 1551 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, jednoglasno usvojenom 9. jula 2004., pozdravljena je namjera EU da pokrene vojnu misiju u BiH. Odluka EU da pokrene operaciju ALTHEA uslijedila je nakon odluke NATO-a da okonča svoju uspješnu operaciju SFOR. Nakon ovoga, 22. novembra 2004. g. jednoglasno je usvojena Rezolucija Vijeća sigurnosti UN 1575 kojom su države članice ovlaštene da, djelujući preko Evropske unije ili u saradnji sa njom, uspostave multinacionalne stabilizacijske snage (EUFOR) kao pravnog sljedbenika SFOR-a pod jedinstvenom komandom i kontrolom koje će izvršavati svoje zadatke koji se odnose na implementaciju Aneksa 1-A i Aneksa 2 Dejtonskog/Pariskog sporazuma. EUFOR ima glavnu ulogu u oblasti stabilizacije mira u skladu sa vojnim aspektima Mirovnog sporazuma.

Ovom Rezolucijom također je pozdravljen veći angažman Evropske unije u BiH. Mandat EUFOR-a produžen je 21. novembra 2005. Rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a 1639 (2005).

ALTHEA se provodi oslanjanjem na sredstva i kapaciteta NATO-a, na osnovu sporazuma sa NATO-om („Berlin plus“). Operacija je 2012. reorganizirana i težište angažmana je stavljeno na obuku i osposobljavanje Oružanih snaga BiH. Međutim, zadržana je obaveza pružanja podrške vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja. Program obuke i osposobljavanja je uspješno okončan 2018. g, budući da su OS BiH dostigle cilj i postale samoodržive u oblasti vojne obuke.

Politički ciljevi EU

Solunskom deklaracijom iz juna 2003. g. potvrđeno je da je budućnost zapadnog Balkana u EU. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koji predstavlja okvir evropske integracije BiH, stupio je na snagu 1. juna 2005.
EU u BiH ima sveobuhvatan pristup, s fokusom na odbrani i sigurnosti, razvoju i diplomatiji. EU težište stavlja na reformu institucija na državnom nivou i podršku BiH u postizanju ekonomskog napretka.
U ovom sveobuhvatnom pristupu EUFOR ima ulogu da pomogne u stvaranju uslova za postizanje dugoročnog političkog cilja, a to je stabilna, održiva, mirna i multietnička BiH koja mirno sarađuje sa svojim susjedima i nalazi se na neopozivom putu prema članstvu u EU. Ova operacija osnažuje sveobuhvatni pristup EU prema BiH i predstavlja podršku napretku BiH na putu evropskih integracija vlastitim sredstvima. Operacija je dio sveukupne misije Evropske sigurnosne i odbrambene politike u BiH, kao i blisko koordiniranog prisustva EU u BiH. Specijalni predstavnik EU promovira ukupnu političku usklađenost EU u BiH. Komandanti EU djeluju u bliskoj koordinaciji sa Specijalnim predstavnikom EU u BiH u cilju osiguravanja dosljednosti vojne operacije EU u širem kontekstu aktivnosti EU u BiH.

Lanac komandovanja

Osnovne odluke o operaciji donosi Vijeće Evropske unije. Vijeće je donijelo odluku o pokretanju operacije nakon što je odobrilo Operativni plan i Pravila borbenog djelovanja.
Politički i sigurnosni odbor EU vrši političku kontrolu i strateško usmjeravanje operacije, uz odgovornost Vijeća. Nadležnost za donošenje odluka u smislu ciljeva i okončanja ove vojne operacije ostaje na Vijeću kome pomoć pružaju specijalni predstavnik EU ambasador Luigi Soreca i visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnost g. Josep Borrell. Vojni odbor EU nadzire pravilno provođenje vojne operacije EU.
Operativni komandant EU za misiju ALTHEA generalpukovnik Hubert Cottereau smješten je u Vrhovnoj komandi snaga NATO-a za Evropu (SHAPE) sa Operativnom komandom EU.
Generalmajor Florin-Marian Barbu je komandant Snaga EU.

Budžet

Budžet EUFOR Althea podijeljen je na dva dijela. Sa zajedničkim troškovima vojne operacije EU postupa se u skladu sa mehanizmom „ATHENA“, gdje se troškovi dijele među svim državama učesnicama. Personalni i drugi troškovi podmiruju se po sistemu da svako plaća svoje.

Elementi snaga

U EUFOR-u su zastupljene ukupno 24 zemlje, kako članice EU tako i države koje učestvuju sa svojim snagama iako nisu članice EU. (Albanija, Austrija, Belgija, Bugarska, Češka, Čile, Francuska, Grčka, Irska, Italija, Mađarska, Moldavija, Nizozemska, Njemačka, Poljska, Portugal, Republika Sjeverna Makedonija, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska, Švicarska, Turska)

EUFOR u svom sastavu ima Multinacionalni bataljon pomoću koga može, po potrebi, pomagati vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja. Ovakav angažman do sada nije bio potreban. EUFOR ima mali broj osoblja, ali može u kratkom roku dovesti rezervne snage iz raznih dijelova Evrope kako bi povećao svoje sposobnosti. EUFOR ima i druge kapacitete koji mu omogućavaju djelovanje u BiH, uključujući helikoptere i tim za uklanjanje neeksplodiranih ubojnih sredstava. Pored toga, širom BiH EUFOR ima i mrežu od 20 timova za vezu i osmatranje (LOT) koji ostvaruju kontakt sa lokalnim zajednicama i pomažu da se shvati situacija.

Operacija ALTHEA

Vojni doprinos Evropske unije stabilizaciji i integraciji Bosne i Hercegovine u porodicu evropskih država.
Mnogi vjeruju da je Althea grčka boginja liječenja. Prema jednom mitu, Althei, majci Meleagera, bogovi su rekli da će joj sin umrijeti čim dogori komad drveta na njenom ognjištu. Althea je drvo izvadila iz vatre, ugasila ga i stavila ga u sanduk da sačuva život svoga sina. Nakon što je u Bosni i Hercegovini vatra ugašena, operacija ALTHEA sada će pomoći u ozdravljenju zemlje i svih njenih građana. Za razliku od onoga što se desilo u mitu, komad drveta nikad neće biti izvađen iz sanduka, nego će se tamo bezbjedno čuvati zauvijek.

Historijat

Bosna i Hercegovina, jedna od šest republika koje su činile bivšu Jugoslaviju, u zimu 1992. godine ušla je u period teškog rata, rata u kome je život izgubilo preko 100.000 ljudi. Najzad, 1995. g., uz pomoć međunarodne zajednice i NATO-a, rat je okončan potpisivanjem Dejtonskog sporazuma u Parizu. Počeo je dug put ka vraćanju mira i prosperiteta u zemlju razorenu ratom.
Solunska deklaracija iz 2003. godine potvrdila je da je budućnost zapadnog Balkana, čiji je Bosna i Hercegovina centralni i značajan dio, u Evropskoj uniji. Operacija ALTHEA je jedan aspekt sveobuhvatne i dosljedne posvećenosti Evropske unije Bosni i Hercegovini. Ona daje dodatnu dimenziju postojećem političkom angažmanu, programima pomoći i policijskim i posmatračkim misijama koje su već u toku.
ALTHEA je treća i najveća vojna operacija koju je Evropska unija do sada pokrenula. Evropske vojne snage, poznate kao EUFOR, su manifestacija Evropske sigurnosne i odbrambene politike (ESDP). Iz ESDP razvila se Zajednička vanjska i sigurnosna politika (CFSP). CFSP, pored toga što za cilj ima da ojača sigurnost Unije u svakom pogledu, također među svojim glavnim ciljevima ima i očuvanje mira i jačanje međunarodne sigurnosti u skladu sa principima Povelje Ujedinjenih naroda.

Operacija

Dana 2. decembra 2004, devet godina po okončanju rata, Evropska unija pokrenula je vojnu operaciju u BiH pod nazivom Operacija ALTHEA*. Do ovoga je došlo nakon odluke NATO-a da preda svoju mirovnu misiju kojom se održavala sigurnost u regionu od kraja rata. EU je rasporedila moćne vojne snage (EUFOR) sa istim brojem vojnika koji je imao NATO-ov SFOR (nešto manje od 7.000) sa ciljem osiguranja trajnog poštovanja Dejtonskog/Pariskog sporazuma i kako bi se pružio doprinos očuvanju sigurnog i stabilnog okruženja u BiH.

Izvorna struktura snaga

Snage EUFOR-a uglavnom su bile smještene na tri lokacije u državi:
Multinacionalna operativna grupa (Sjever) – sa oko 1.300 pripadnika smještenih u Tuzli
Multinacionalna operativna grupa (Sjeverozapad) – sa oko 1.000 pripadnika smještenih u Banjaluci
Multinacionalna operativna grupa (Jugoistok) – sa oko 1.400 pripadnika smještenih u Mostaru
Komandni element EUFOR-a bio je smješten u bazi Butmir u Sarajevu zajedno sa Integriranom policijskom jedinicom koja je imala oko 500 pripadnika. Pored ovih snaga, još oko 2.000 vojnika bilo je raspoređeno na različitim lokacijama širom BiH u Timovima za vezu i osmatranje (LOT)

Restrukturiranje snaga

U februaru 2007. broj snaga je smanjen nakon što je Evropsko vijeće izvršilo analizu tekuće sigurnosne situacije u BiH i ocijenilo da se može izvršiti promjena broja pripadnika EUFOR-a. Istovremeno, EUFOR je unaprijedio svoj ukupni pregled situacije u BiH tako što je integrisao Timove za vezu i osmatranje u zajednice u BiH. Nakon aktiviranja EUFOR-ovih rezervnih snaga srednjeg nivoa 2022. g. broj pripadnika EUFOR-a se povećao i snage sada uglavnom težište rada imaju na pomoći vlastima BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja i zajedničkoj obuci sa OS BiH.
Rezervne snage srednjeg nivoa smještene izvan BiH, u evropskim zemljama, mogu biti pozvane i raspoređene u kratkom roku kako bi se povećao broj pripadnika EUFOR-a u slučaju da sigurno i stabilno okruženje bude ugroženo. Ovim se osigurava da EUFOR ima sposobnost brzog djelovanja u svrhu podrške organima za provođenje zakona BiH kako bi se, u slučaju potrebe, održalo sigurno i stabilno okruženje.

*ALTHEA je bila grčka boginja liječenja.

Preuzmite informativni članak o misiji (pdf, 823KB)